کرونا وضعیت بازار هارد دیسک را خراب‌تر کرد: کاهش ملموس عرضه در سه ماهه اول 2020

شارژر بی‌سیم SanDisk Ixpand یک هارد دیسک هم هست
نوامبر 4, 2020
حافظه SSD شگفت‌انگیز Sabrent با فضای ذخیره سازی 16 ترابایتی در راه است
ژانویه 1, 2021
Show all

کرونا وضعیت بازار هارد دیسک را خراب‌تر کرد: کاهش ملموس عرضه در سه ماهه اول 2020

 

با اینکه هنوز انتخاب اول کاربران برای آرشیو اطلاعات حجیم هارد دیسک‌ها هستند اما با پیشرفت چشمگیر SSDها و افزایش ظرفیت این نوع حافظه‌های پرسرعت، میل کاربران بیشتر به سمت خرید ذخیره‌ساز پرسرعت‌تر و نسل جدیدتر است. گزارش جدیدی از بازار هارد دیسک که به لطف اطلاعات TrendForce به دست آمده، حاکی از وضعیت نامناسب این حوزه دارد.

تقاضا برای این نوع ذخیره سازها در سال گذشته کاهش شدیدی داشت و با شیوع ویروس کرونا، وضعیت به مراتب بدتر شده است. در مقایسه با دوره مشابه از سال قبل، عرضه هارد دیسک به بازار 13 درصد کاهش پیدا کرده و نسبت به سه ماهه قبل‌تر نیز افت چشمگیر 14 درصدی شامل حال این قطعات شده است. در سه ماهه نخست سال میلادی گذشته، به طور مجموع 77 میلیون واحد دیسک سخت روانه بازار شده در حالی که امسال این مقدار به 67 میلیون واحد کاهش پیدا کرده است. در حالی که در هر فصل وضعیت برای بازار دیسک سخت، سخت‌تر از قبل شده، این بار شیوع ویروس کرونا به این وضعیت اسفناک دامن زده و خصوصا تاثیر چشمگیری بر روی هاردهای دسکتاپ 3.5 و موبایل 2.5 اینچی داشته است.

کرونا، مرگ هارد دیسک‌ها را هم نزدیک‌تر کرد

در عین حال میزان عرضه هاردهای تجاری 15.7 میلیون واحد بوده که نسبت به سه ماه گذشته، رکورد منفی 12 درصدی را به ثبت رسانده است. دیگر موردی که در این گزارش به عنوان فاکتور موثر بر بازار دیسک سخت ذکر شده، کنسول‌های بازی نسل بعد هستند. بر خلاف کنسول های نسل فعلی سونی و مایکروسافت، کنسول نسل بعد هر دو کمپانی دیگر از هارد دیسک استفاده نمی‌کنند و در عوض از حافظه‌های پرسرعت SSD در آنها استفاده شده بنابراین تقاضای عظیمی برای دیسک‌های سخت در همین بخش حذف شده است.

چند هفته پیش گزارشی مبنی بر اینکه وضعیت موجودی هارد دیسک به دنبال شیوع کرونا در مالزی و فیلیپین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت منتشر شد. با این وجود با توجه به کاهش تقاضا برای این محصولات، انتظار می‌رود شاهد کاهش قیمت آنها باشیم. با اینکه روند کلی بازار هارد دیسک‌ها نزولی بود، اما با وضعیتی که اکنون پیش آمده، شاید دیگر هیچوقت این نوع ذخیره سازها در بازار وضعیتی مانند سابق پیدا نکنند. افزایش چشمگیر محبوبیت SSDها نزد کاربران نیز مرگ HDDها را به مراتب جلو می‌اندازد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *